Tükürük bezi tümörleri yüz felci yapabilir

Tükürük bezi tümörleri yüz felci yapabilir

Tükürük bezi tümörleri yüz felci yapabilir
ANTALYA Eğtm ve Araştırma Hastanes Kulak Burun Boğaz Klnğ'nden Doç. Dr. Levent Renda, yüz felcnn nedenlernden brnn tükürük bez tümörü olableceğne dkkat çekti.

Doç. Dr. Levent Renda, tükürük bez tümörünün yüz felcnn nedenlernden br olableceğn, bu tp tümörlern sık sık görülmesne karşın nedennn tam olarak blnmedğn söyled. Tükürük bez tümörlernn tanısında şşlk şkayetnn önemn vurgulayan Doç. Dr. Renda, yüz felc, tükürük bez bölgesnde yaralar ve yüzdek ağrı kanser şaret edeblr. Bu tp hastaların detaylı olarak tetkk edlmesi gerekyor" ded.

Doç. Dr. Renda, tükürük bez amelyatlarındak en büyük rskn se tümörlern temzlenrken snr hasarına yol açablmes olduğunu kaydett.   YÜZ BÖLGESİNDE ÇOK AĞRI OLUYOR   Tümörlern kan
ser tanısı aldığında hastalığın tükürük bez çevres ve boyuna sıçrama olasılığının yüksek olduğunu fade eden Doç. Dr. Renda, "Bu hastalarda yüz bölgesnde ağrılar çok fazla oluyor. Yüz snr tutulmuş olup kşde yüz felc olmuş olablyor. Eğer yüz felc ve yüzde belrgn ağrı varsa, tümörünün braz daha kötü olableceğne dar görüşümüz oluşablyor.

Ama kesn tanı byops ve tetkklerden sonra netleşyor. Amelyatta çıkan parça da ncelenyor" ded.   HASTA GEÇMEYEN BİR ŞİŞLİKLE BAŞVURDU   Antalya'nın Gazpaşa lçesnde yaşayan 50 yaşındak Hasan Sönmez'n de kendlerne bu tp şkayetle başvurduğunu belrten Doç. Dr. Renda, hastanın sağ kulak önünde br şşlk bulunduğuna dkkat çekt. Doç. Dr. Renda, "Bu geçmeyen br şşlkt. Tükürük beznde tümör olduğunu belrledk. Önce ğne byops yaptık. Sonuç y çıkınca amelyat ettk. Hastanın tümörü yüz snrne yapışıktı. Bu da operasyon süresn uzattı ama snrde herhang br hasar oluşmadan yan felç ya da hsszlk oluşmadan operasyonu tamamladık" dye konuştu. (DHA)  
 
 
Haberimizi Paylaşın