Vertigo

Vertigo (Baş Dönmesi)

Baş dönmesi (vertigo) hastanın kendisinin veya çevredeki eşyaların dönmesi demektir. Kulak ile ilgisi olmayan göz kararması şeklindeki yakınmalardan ayırt edilmesi gerekir. Tüm hasta guruplarında sıkça görülebilir ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık gözlenir. Baş dönmesinin toplumda görülme sıklığı yaşla artmaktadır. Baş dönmesi hissi beyin, omurilik, gözler, eklemler ve kaslar birçok organ ve sistemlerin hastalıklarında ortaya çıkmakla beraber,  gereçk baş dönmesi iç kulak rahatsızlıklarında görülür. Bazen psikolojik nedenler de baş dönmesine neden olabilirler. Yapılan testler ile baş dönmesinin psikolojik kökenli olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak stres ve psikolojik gerginlik de damar spazmı yaparak baş dönmesine neden olabilir.


Baş dönmesinin kulakla ilgili nedenleri

 

 

Endolenfatik hidrops: İç kulağın zar labirentinde sıvı miktarında artış sonucu baş dönmesi ortaya çıkmasıdır. Beraberinde motor sesi gibi uğultu, dalgalı işitme kaybı ve kulakta basınç hissi olabilir. Dalgalanan işitme seviyeleri (özellikle düşük frekanslarda) ile birlikte, motor gürültüsü şeklinde uğultu, baş dönmesi atakları birlikte oluştuğunda Meniere Hastalığı olarak adlandırılır.

•     İç kulak enfeksiyonu (labirentit)
•     Denge sinirinin etkilenmesi (vestibüler nörinit)
•     Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): BPPV'nin başlangıcı anidir ve birkaç dakika sürer ancak tekrarlayabilir. Yatakta dönme veya başı arkaya çevirme gibi başın belirli pozisyonlarını hemen takiben görülen baş dönmesi atakları mevcuttur. 
•     Perilenfatik Fistül
•     Otoimmun vestibülopati 
Migren, Vertebro-basiller yetmezlik, Multiple skleroz, Denge merkezinin kanlanmasının bozulması, Damar basıları, Tümörler de baş dönmesi nedeni olabileceği için bu hastalıkların olup olmadığı da araştırılmalıdır.

 

Sayfamızı Paylaşın